Bilim insanları beynin hipokampüs bölgesinin uzun vadeli hafıza bakımından çok önemli olduğunu uzun süredir biliyordu. Şimdiyse Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan araştırmacıların yürüttüğü yeni bir çalışma, hipokampüsün kısa vadeli hafızada da rol oynadığını ve karar verme sürecine yardımcı olduğunu gösteriyor.

Hipokampüsün hafıza ve keşfetmeye nasıl katkıda bulunduğuna ışık tutan bulgular, hafızayla ilişkili yaşlanma ve demans gibi nörodejeneratif hastalıklardan etkilenen hipokampal işlevi geri getirecek terapilere yol açabilir.

Bilim insanları, araştırmadaki katılımcılar farklı karmaşık görüntülere baktıkları sırada bu kişilerin beyin faaliyetini gözlemleyip göz hareketlerini takip etmiş. Araştırmacılar, çevremizi görsel şekilde tarayıp yeni bilgi topladıkça hipokampüsümüzün faaliyete geçtiğini ve kısa vadeli anıları kullanarak yeni görsel bilgiyi daha iyi işlediğini, bu sayede de içinde bulunduğumuz durumları hızlı biçimde yeniden değerlendirmemize yardımcı olduğunu keşfetmiş.

Bir sokakta yürüdüğümüzü ve kaldırıma tuhaf şekilde park edilmiş bir araba fark ettiğinizi hayal edin. Belki de hızla boş verip yürümeye devam edersiniz. Fakat bulunduğunuz yere yaklaşan bir ambulans ve itfaiye kamyonu gördüğünüzde, noktaları birleştirir ve az önce gördüğünüz sahneye tekrar bakarak bir kaza olduğunu anlarsınız. Hipokampüs, kısa vadeli hafızayı kullanarak baktığınız yere yön veriyor ve arabayı yeniden değerlendirip, kazaya ilişkin kalıcı bir anı oluşturmanızı sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz