İngiltere’de bilim insanları, kent bölgesinde görülen ve tüm ülkede hızla yayılan Koronavirüs varyantının, kaygı verici yeni değişiklere uğradığını açıkladı. 

Yapılan testlerde Güney Afrika ve Brezilya’da görülen E484K mutasyonuna rastlandı. Uzmanlar, İngiltere’de kullanan aşıların hâlâ sonuç vereceğini ifade etti. Uzmanlar, İngiltere’de E484K mutasyonun görüldüğü çok az vaka olduğunu ifade etti. Leicester Üniversitesi’nden virüs uzmanı Dr. Julian Tang, insanların karantina önlemlerine uymaya devam edip virüsün daha fazla mutasyon geçirmesine fırsat vermemesi gerektiğini söyledi. Moderna aşısının ilk sonuçları, aşının bu mutasyonun görüldüğü vakalarda da etkili olduğunu gösterdiği ifade edildi. Ancak bağışıklık tepkisinin eskisi kadar güçlü ya da uzun süreli olmayabileceği vurgulandı. 

‘Virüsün bağışıklık sisteminden kaçmasına yardım ediyor’

Bazı araştırmalar, E484K’nın virüsün antikorlar olarak bilinen bağışıklık sisteminden kaçmasına yardım edebileceğine işaret ediyor.

Fakat Moderna aşısının ilk sonuçları, aşının bu mutasyonun görüldüğü varyantlarda da etkili olduğunu gösteriyor. Ancak bağışıklık tepkisinin eskisi kadar güçlü ya da uzun süreli olmayabileceği vurgulanıyor.

Yakında onay alması beklenen Novavax ve Janssen’in aşılarının da koruma sağlayabileceği belirtiliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz