Wisconsin eyaletinin Oshkosh kentindeki bir seçim mitinginde konuşan ABD Başkanı Donald Trump ise seçimleri sadece usulsüzlük olması halinde kaybedeceklerini ileri sürdü. “Oyunuzun sayıldığından emin olun” diye seslenen Trump, seçimlerin ABD halkı ve medeniyet için var var olma mücadelesi olduğunu ve bunun için kendilerinin savaşacaklarını da kaydetti.

Trump’un oyların manipülasyonu ile ima ettiği, mektup yolu ile yapılacak seçimler konusunda devam eden tartışmaya dayanıyor. Korona salgını nedeniyle bu sefer seçimlerde oyunu mektupla kullanacak olanların sayısında artış beklenirken, Başkan Trump mektupla oy kullanılmasına karşı çıkıyor.

Geçen Perşembe günü de Amerikan Posta Hizmetleri’ne (USPS) oy pusulalarının bulunduğu zarfları vaktinde ulaştırması için gerekli bütçe ayrılması teklifini reddettiğini duyurmuştu.

Demokratlar ise Trump’un bu hamlesini kendi aleylerine seçimleri etkilemek olarak niteliyor, nitekim Demokratlar korona pandemisi nedeniyle mümkün olduğunca çok seçmenin oyunu mektup ile kullanmasını salık veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz