İskambil Kağıtlarının Hikayesini Okuyunca Çok Şaşıracaksınız!

90

Pişti, Papaz Kaçtı, Briç, Poker, Batak, Rıfkı, Konken, Dost Kazığı… Hepimiz İskambil oyunlarına aşinayızdır. Hiç düşündünüz mü bu kartlar nedir, nasıl ortaya çıktı? Kupa neden en değerli de Sinek kartı çok da önemli değil. Hepsi bu içerikte.

İskambil Kartlarının Tarihi

İskambil kartlarının kökeni tam olarak bilinmemekle beraber, tarot vb kart sistemlerinden türetildiği, Çin, Hindistan ve Arabistan’da 7. ve 10. yüzyıllar arasında modern kartlara benzer kartlarla oyunlar oynandığına dair kanıtlar mevcuttur. Hatta bu kart sistemini Marco Polo’nun Çin’den Avrupa’ya getirdiği tahmin ediliyor. Bugün oynadığımız standart 52 kağıt ise 14. yüzyılda Fransa’da geliştirilmiştir. Buradan da tüm dünyaya yayılmıştır. 

İskambil Kartlarına genel olarak bakıldığında 4 sınıfın 4 mevsimi, her sınıfa ait 13 kartın da her bir mevsime ait haftaları temsil ettiği düşünülür. Bu takvim ve zaman kavramına bağlılığından dolayı iskambil kartlarının oyun için icat edildiği fikrinden çok fal bakmak için icat edildiği fikri genel olarak kabul görür. 

SİNEK

Yonca Yaprağı şeklidir. Köylü sınıfı temsil eder. Aynı zamanda iş yaşamı ve çalışma üzerine yorumlanır. Elementi Ateştir. Dikkat ederseniz genel olarak kartların sınıfları bazında oynanan oyunlarda da sinek en değersiz sınıftır. İşte böyle olmasının nedeni temsil ettiği sınıftır. 

MAÇA

14. yüzyıl Fransa’sında yaygın kullanılan bir mızrak ucunun tasvirinden yola çıkılarak yapılmış bir şekildir. Haliyle Orduyu Temsil eder. Aynı zamanda ölüm, keder ve ihanet olarak yorumlanır. Elementi Havadır.

KUPA

Esasında şekli bir kalkan tasvirinden kalbe evrilen bu sınıf asil sınıfı ve kiliseyi temsil eder. Kupalar destenin en mutlu kartlarıdır. Aynı zamanda aşk, arkadaşlık ve aile olarak yorumlanır. Elementi Topraktır. 

KARO

Şekli, yine dönemin Fransa’sında bulunan Ticari Deniz İşletmelerin kiremitlerini tasvir eder. Orta sınıfı temsil eder. Aynı zamanda kariyer, para ve seyahat olarak yorumlanır. Elementi Topraktır. 

Resimli İskambil Kartlarının Anlamı

Gelelim resimli kartların anlamlarına: Aslında temelde Vale (Jack) ünlü komutanları ve önemli erkek tarihi kişilikleri, Kız (Queen) kraliçeleri, tanrıçaları ve önemli kadın tarihi kişilikleri, Papaz (King) kralları ve peygamberleri tanımlar. Yaygın inanışa göre resimli kartların sınıflara göre temsil ettiği kişiler aşağıdaki tabloda görülmektedir.

Teoman’ın meşhur “Kupa Kızı – Sinek Valesi” şarkı sözlerinin aslında “Zengin Kız – Fakir Oğlan” betimlemesi olduğunu, imkansız bir aşkı anlattığını önceden bilmiyorsanız şimdi öğrenmiş oldunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz