Manipüle Edilmiş 10 Tarihi Fotoğraf

626

Adobe Photoshop gibi güçlü bigisayar yazılımlarının ortaya çıkmasıyla dijital görüntü manipülasyonu yaygınlaştı. Bununla birlikte, bu tür yazılımların icadından önce bile, algıyı ve resimlerin geçmişini değiştirmek için profesyonel bir şekilde üzerinde oynanmış fotoğraflar kullanılmıştır. Bir grup araştırmacı bu araştırıp gün yüzüne çıkarttı ve tarihine göre kronikleştirdi . Aşağıda tarih kitaplarında bulunan ünlü 12 manipüle edilmiş fotoğraflardan oluşan bir liste bulacaksınız, tadını çıkarın!

1- Abraham Lincoln ve John Calhoun, 1860 dolaylarında

ABD Başkanı Abraham Lincoln’ün bu ikonik portresi aslında Lincoln’un başı ve Güneyli politikacı John Calhoun’un vücudunun bir bileşimidir.

2- Genel Ulysses. S. 1864 dolaylarında Birliklerin önünde bir at ile olan fotoğrafı

Araştırmacılar, kapsamlı dedektiflik çalışmalarından sonra bu resimleri ortaya çıkardılar. Görüntü, Amerikan İç Savaşı sırasında Virginia, City Point’teki birliklerinin önünde General Ulsses S. Grant’i gösteriyor. Araştırma şimdi üç ayrı baskıdan oluşacak görüntüyü gösteriyor:
(1) kafa ayrı bir portreden alınmış 
(2) at ve gövde Tümgeneral Alexander M. Cook’unki
(3) arka plan, Fisher’s Hill savaşında yakalanan tutsaklardan oluşturulmuştur.

3- General Francis P. Blair 1865 dolaylarında General Sherman’ın Generalleriyle Poz Verdiği Fotoğrafa Eklendi

Matthew Brady tarafından çekilen bu ünlü fotoğrafta General Sherman diğer komutanlar ile kameraya poz veriyor. Sağ en dıştaki General Francis P. Blair aslında bu fotoğrafta yoktu. Sonradan orijinal fotoğrafa eklendi. 

4Stalin 1930 dolaylarında düşmanlarını siliyor

Stalin, düşmanlarını rutin olarak fotoğraflardan sildiği için kötü şöhretliydi. İnsanlar Stalin ile zıt düştüğü zaman bu durum fotoğraflarada yansımıştır. Bu görüntüde, Stalin ile zıt düştükten sonra bir komiserin fotoğraftan çıkarıldığını görüyoruz.

5- Mao Tse-tung Po Ku’yu Kaldırdı, 1936

Tıpkı Stalin gibi, Mao Tse-tung’da insanların kendi gözünden düştükten sonra yanından uzaklaştırdığı çok iyi biliniyor. Bu görüntüde Po Ku’nun bunun için fotoğraftan çıkartıldığını görüyoruz

6- Hitler Joseph Goebbels’i Kaldırır, 1937

Stalin ve Mao’dan geri kalmamak için Hitler de aynı yöntemi uyguladı. Bu resimde Joseph Goebbels’in fotoğraftan kaldırıldığını görüyoruz, ancak Goebbels’in Hitler ile neden gözden düştüğü belli değil.

7- Kanada Başbakanı William Lyon Mackenzie King
Kral George VI’yı Kaldırdı, 1939

Kraliçe Elizabeth ve Kanada Başbakanı William Lyon Mackenzie King ve Kral 4. George’u bir arada gösteren bu fotoğraf daha sonra manipüle edildi. Kral 4. George fotoğraftan çıkartıldı. Bunu yapan bizzat Kanada Başbakanı’ydı. Fotoğrafın Kralsız halini seçim kapanyasında kullanan Başbakan böylece daha güçlü görüneceğini düşünmüştü.

8- Benito Mussolini At Taşıyıcıyı Çıkartı, 1942

İtalyan faşist lider Benito Mussolini’ninbu “kahramanvari” fotoğrafı aslında manipüle edilmişti. Mussolini şahlandığında atı tutan adam fotoğraftan silindi, böylece Mussolini daha yüceltilmiş oldu!

9- İkinci Dünya Savaşı Rus Bayrağı Kaldırma Fotoğrafından Kaldırılan Saat , 1945

Rus Dergisi Ogoniok’un genel yayın yönetmeni , İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Reichstag binasının üzerindeki Sovyet bayrağını kaldırırken bir askerin saatini çıkardı. Sebep? Yakından bakarsanız, askerin diğer elinde de bir saati var. Bu, fotoğraf çekilmeden önce ‘yağma’ olmuş olabileceğini gösterir.

10- Rus Kozmonot Grigoriy Nelyubov Kaldırıldı, 1961

12 Nisan 1961’de Yuri Gagarin liderliğindeki Rus kozmonot ekibi, Dünya’nın yörüngesinde turu tamamlayan ilk insanlardı. Kozmonotlardan biri olan Grigoriy Nelyubov, yolculuklarından sonra çekilen ekibin fotoğrafından çıkarıldı. Nelyubov, uygunsuz davranış nedeniyle programdan atıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz