İnstagram Yıldızının Seyahat Fotoğraflarınızın Şaşırtıcı Görünmesi İçin Önerileri

70
Norveç’te gölün üzerindeki bu yansıma mükemmel bir şekilde yakalanmıştır.

Paha biçilemez ipuçları.

Marianna Jamadi, kendisi kelimelerin aktaramadığı fotoğrafları yakalamak için bir ömür harcadı. Tam zamanlı bir profesyonel seyahat fotoğrafçısı olan Jamadi, Finlandiya’dan Moğolistan’a, Nikaragua’dan Kolombiya’ya kadar dünyayı dolaştı ve herhangi bir yerin özünü ve ruhunu içeren bir zaman kapsülü görüntüleri yarattı.

Seyahatleri sırasında çektiği fotoğrafları Instagramda ki @nomadic_habit hesabında yayınlamaktadır. Tercih ettiği kamera Canon Mark III’tür. Fotoğraf ekipmanınız ne olursa olsun, seyahat ederken nasıl daha iyi fotoğraflar çekebileceğinizi öğrenmek için bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Kolombiya, Cartagena’daki Mercado Bazurto’da, bu çekimi yukarıdaki açık gölgeden dökülen ışığın etrafında çerçeveliyor.

1- Işığı keşfedin ve gölgelerle oynayın

Işık, fotoğrafçılığın en önemli unsurlarından biri olabilir. Bir manzaranın görünümünü değiştirir ve dramatik fotoğrafları oluşturmada önemli bir faktör olabilir. “Günün çeşitli saatlerinde çeşitli şekillerde ışık ve gölge yakalayarak oynayın. Sabahın ilk ışıklarını ise inanılmaz buluyorum ”diyor Jamadi.

Jamadi, Yeni Delhi’li erkeklerden fotoğraflarını çekmeden önce izin istedi ve canlı kişiliklerinin parlamasını sağladı.

2- İletişim kurun

Yerel halkın samimi portrelerinin fotoğrafını çekmek hassas bir konu olabilir. Tüm kültürler farklıdır ve bazı insanların fotoğraflarını çekmek istersen gurur duyabilirler, ama bazıları daha temkinli olur. “Birinin kişisel alanına izinsiz girdiğinizi düşünüyorsanız izin istemek her zaman iyi bir fikirdir. Yerel halk kişiliklerini göstermekten heyecan duyuyor ise fazlasıyla şanslısınızdır. ”diyor Jamadi.

Jamadi, Tayland’ın Koh Phi Phi plajında hareket eden yangın dansçıların fotoğrafını yakalamıştır.

3- Hareket ile oynayın

Net veya net hareket. Bir fotoğrafa, başka bir duygu katmanı sağlayan en önemli unsurlardan birisidir. “Bir fotoğrafın bulanık olması, o fotoğrafı silmeniz gerektiği anlamına gelmez. İster hareketli bir araba, tren, kişi veya nesne olsun, seyahat etmenin ivme ile ilgili olduğunu unutmayın ”diyor Jamadi. 

Jamadi, Moğolistan’ın Gobi Çölü manzarasının genişliğini ve ölçeğini göstermek için bir insandan yardım alır.

4- Ölçek duygusunu keşfedin

Bazen fotoğraflar çıplak gözün gördüklerini doğru bir şekilde yakalamaz. Nefes kesici bir manzara önünüzde olabilir, ancak görüntü şahit olduğunuz ihtişamı temsil etmiyor. Bununla mücadele etmek için Jamadi nesneler ve insanlar aracılığıyla bir ölçek duygusu yaratmayı önerir. Jamadi, “Sahneye bir kişi veya nesne yerleştirmek, bir manzaranın dram ve çekimini yaratmaya yardımcı olabilir” diyor. 

Jamadi, Moğolistan’da bir minibüs ile engebeli toprak yolda giderken çektiği fotoğraf.

5- Pencerelerden fotoğraf

En iyi fotoğraflar aslında bir yerde sabit dururken ortaya çıkmaz. Karada veya havada hareket edebilir ve yine de güzel görüntüler çekebilirsiniz. “Araba, tren veya tekne ile seyahat ederken, fotoğraf makinanızın bir kenarda durması gerekmiyor. En sevdiğim fotoğraflarımı hep hareketli bir arabadan yakaladım ”diyor Jamadi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz