Avrupa Komisyonu, ‘Avrupa Üniversiteleri’ projesine aralarında Türkiye’den İstanbul Teknik Üniversitesi, Koç ve Boğaziçi üniversitelerinin de bulunduğu toplam 24 yükseköğretim kurumunu daha ekledi. NEUROTECHEU ittifakında (european university of brain and technology) yer alan Boğaziçi üniversitesi aralarında Oxford Üniversitesinin de bulunduğu toplam 7 üniversiteyle iş birliği yapacak.

2017’den bu yana üzerinde çalışılan projeye geçen yıl Avrupa genelinde 17 üniversite katılmıştı.

Avrupa projesi kapsamındaki üniversiteler Erasmus için 165 kurumla çalışabilecek

Toplam 41 üniversiteyi içeren projeye Avrupa Birliği’nin 2021-2027 uzun vadeli bütçesinden 287 milyon euro üzerinde bütçe ayrıldı.

Projeye mali destek, Erasmus+ ve Horizon 2020 projelerine ayrılan bütçeden sağlanacak.

Avrupa Üniversiteleri projesi, AB genelinde öğrencilerin ve öğretmenlerin bir arada çalışmasını sağlayacak, yükseköğretim kurumlarının uluslararası ittifakını oluşturacak.

Avrupalıların Yaşam Biçiminden sorumlu Avrupa Komisyonu’nun Başkan yardımcısı Margaritis Schinas, “Avrupa Komisyonu öğrencilerin, öğretmenlerin, araştırmacıların, bilgilerini ve kaynaklarını ortak biçimde kullanma isteğine ve Avrupa genelinde özgür bir şekilde okuma talebine cevap veriyor.” diyor.

Söz konusu 24 üniversite 62 başvuru arasından seçildi. Üniversiteler Erasmus kapsamında AB ülkelerinde bulunan 165 kurumla bir arada çalışabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz